İtalya’da Ev Fiyatları En Hızlı Nerede Artmaktadır?

İtalya’da Ev Fiyatları En Hızlı Nerede Artmaktadır?

İtalya’nın bazı bölgelerinde ev fiyatları diğer bölgelere göre çok daha hızlı artmaktadır.

İtalya’da emlak piyasası fiyatlarının genel olarak 2024’te de artmaya devam etmesi bekleniyor ancak bazı şehirlerde  bu durum diğerlerine göre çok daha iyi görünmektedir. Ortalama emlak fiyatların karşılaştırması şu şekildedir. 2020 yılına kadar İtalya’da emlak piyasası, satılması zor olan çok sayıda eski, ihmal edilmiş gayrimenkulün ağırlığı altında uzun süredir durgunluk yaşıyordu. Ancak yaşanan pandemi, İtalya’da emlak piyasasını altüst etti ve 2020’nin ilk çeyreğinin sonunda ev fiyatlarında yıllardır ilk hafif artışa yol açtı.

Bu artış eğilimi o zamandan bu yana devam ediyor ve sektör uzmanları 2024’te daha fazla fiyat artışı olacağını temkinli bir şekilde öngörüyorlar – her ne kadar önceden umulandan daha mütevazı olsa da. Büyümeyi frenleyen faktörler arasında artan yaşam maliyetinin hane halkının satın alma gücünü aşındırması, yükselen kredi faiz oranları, artan inşaat malzemeleri maliyetleri ve küçülen ekonomi yer almaktadır. 2024 yılında kredi ile ev almanın daha da zorlaşması beklenmektedir, bu da daha az kişinin satın alma yapabileceği anlamına geliyor.

Ancak genel karamsar tabloya rağmen görünüm ülke genelinde önemli ölçüde farklılık göstermektedir ve bazı şehirlerde bu yıl emlak fiyatlarında önemli bir artış beklenmektedir.

Emlak arama portalı İdealista araştırma ekibinin yakın tarihli bir raporu, İtalya’nın en büyük şehirlerindeki emlak ilanlarında metrekare başına ortalama fiyatlardaki değişiklikleri inceledi.

İtalya’daki emlak piyasasına genel bakış

Raporda, 2022’de metrekare başına fiyatın “ülke genelinde genel olarak arttığı ve ‘özel’ mahallelerin ortalama alıcı için daha da erişilemez hale geldiği” belirtildi. Ancak kuzeydeki büyük şehirlerde fiyatlar genel olarak artarken, güneydeki şehirlerin çoğunun “durgunluk” ile mücadele ettiği belirtildi.

  • İtalya’nın ev yenileme teşvikleri 2024’te de yürürlükte olacaktır.

  • 2024 yılında kısa vadeli kira geliri üzerindeki sabit vergi oranı %5 artacaktır.

  • Tek ev kiralayanlarda vergi oranı yüzde 21’de kalmaya devam edecektir.

  • Floransa, Airbnb’de kiralamayı yasaklayan ilk İtalyan şehri olabilir.

İdealista’nın verilerine göre fiyatların yüzdesel olarak en hızlı arttığı şehirler:

Genova: Ligurya’nın başkenti İtalya’nın yaşaması en pahalı onuncu şehri; ancak İdealista’ya göre buradaki fiyatlar ortalama olarak diğer yerlere göre daha hızlı artmaktadır. Genova için 2024’te yüzde 4,5’lik bir artış öngörülüyor, bu da metrekare başına fiyatın 1.602 Eurodan 1.674 Euroya çıkacağı anlamına gelmektedir.

Bologna: Bologna, 2022 yılına kıyasla İtalya’da ikinci en yüksek fiyat artışını kaydetmektedir. Şehir genelinde metrekare başına ortalama fiyat tahmini yüzde 3,9 artarak 3.419 Euro’ya ulaşması beklenmektedir.

Verona: Yedinci sırada, fiyat artışının yüzde 3,2’ye eşit olduğu Romeo ve Juliet şehrini görüyoruz. Ortalama maliyet metrekare başına yaklaşık 80 avro artarak metrekare başına 2.483 Euro’dan 2.563 Euro’ya çıkması öngörülmektedir.

Milano: İtalya’nın ekonomi başkenti, fiyatların 2022’ye göre yüzde 2,9 oranında artmasıyla, açık ara emlak alımları için en pahalı şehir olmaya devam edecek. Metrekare başına ortalama fiyatın, önemli fiyat değişiklikleriyle birlikte2024 yılında şu ana göre 150 Euro artarak  5.300 Euro’yu aşması beklenmektedir.

Bari: Güneydoğu bölgesindeki Puglia’nın başkenti yüzde 2,8’lik bir fiyat artışı kaydederek ve şehir genelinde metrekare başına ortalama fiyat 1.909 Euro’dan 1.962 Euro’ya çıkarak, mülk satın almak için en pahalı dokuzuncu İtalyan şehri haline gelecektir. Bari bu alandan önemli bir artış kaydeden tek güney şehri diyebiliriz.

Torino: Kuzeybatıdaki şehir, ortalama 1.979 Euro nihai fiyatla metrekare başına yaklaşık 30 avro daha fazlaya denk gelen yüzde 1,5’lik bir genel fiyat artışı beklemektedir.

Floransa: Toskana’nın başkenti hâlâ ikinci en yüksek fiyatlara sahip ve metrekare başına maliyetin 4.128 Euro’dan 4.184Euro’ya çıkmasıyla birlikte ortalama yüzde 1,4’lük bir fiyat artışı beklemektedir.

Roma: Başkentte çok rağbet gören ve pahalı bazı bölgeler olabilir, ancak genel ortalama fiyatlar 2022’deki 3.360 Euro’dan hafif bir artışla 3.336 Euro civarında kalması beklenmektedir. Bu sadece yüzde 0,76’lık bir artışa denk gelmektedir.

Venedik: La Serenissima, bu yıl da mülk satın almak için en pahalı beşinci şehir olmaya devam ediyor çünkü ortalama fiyat yüzde -0,3’lük bir düşüşle neredeyse aynı kalacak, bu da metrekare başına maliyetin 3.090 euro civarında olacağı anlamına geliyor.

Napoli: Güney başkenti trendin tersine gitmeye hazırlanıyor ve ev fiyatlarında yüzde -1,5’lik bir düşüş bekleniyor. Bu, metrekare başına ortalama fiyatın 2.737 Euro’dan 2.696 Euro’ya düşeceği anlamına geliyor, yani saedece metrekare başına 41 Euro’luk bir fark beklenmektedir.

YouTube Kanalımız

Bize Yazın

Size mümkün olan en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız!