Dünyanın En Güçlü İkinci Pasaportu: İtalya

Dünyanın En Güçlü İkinci Pasaportu: İtalya

İtalyan Pasaportu Dünyanın En Güçlü İkinci Pasaportu Oldu

Guide Passport Ranking Index’ne göre İtalyan pasaportu şu anda küresel pasaportlar arasında 2. sırada yer almaktadır. İtalya pasaportu sıralaması, 192 ülkeye vizesiz seyahat edebilen, ancak bunun dışında dünya çapında 18 ülkeye erişmek için vizeye ihtiyaç duyan İtalyan pasaportu sahiplerine garanti ettiği küresel giriş derecesine göre belirlenmektedir.

Ulusal pasaportlar, hamilinin vizesiz olarak kaç ülkeye erişebildiğine göre sıralanır. Dolayısıyla İtalya pasaportu sıralaması, İtalyan pasaportu sahiplerinin erişebildiği vizesiz ülke sayısını yansıtıyor. Vizesiz ülkeler arasında vizesiz ve varışta vize/elektronik seyahat izni (eTA) ile girişin mümkün olduğu ülkeler yer almaktadır

İtalya, vatandaşların birden fazla vatandaşlığa sahip olmalarına izin veren ülkelerden birisidir, yani İtalyan vatandaşları, diğer ülkelerin kanunlarına aykırı olmadığı sürece birden fazla vatandaşlığa sahip olabilirler.

İnsanların vizesiz seyahat edebildiği ortalama ülke sayısı 2006’dan bu yana neredeyse iki katına çıktı: 2006 yılında ortalama vizesi seyahat edilebilen ülke sayısı 58 iken bugün bu sayı 109’a çıktı.

İtalya pasaportuna sahip olmanın faydaları

İtalya, Avrupa Birliğine üye olan 28 ülkeden birisidir.İtalya vatandaşlığı, kendi topraklarında yaşamanıza veya seçtiğiniz başka bir Avrupa ülkesine taşınmanıza olanak tanır. İtalyan vatandaşı olmanız durumunda, herhangi bir AB ülkesi için oturma iznine ihtiyacınız olmadan yaşama ve çalışam imkanına sahip olabilirsiniz. Taşındıktan sonra 3 ay içerside adresinizi kayıt ettirmeniz yeterlidir.

  • İtalya’da veya herhangi bir AB ülkesinde yaşama imkanı

  • Dünyanın 192 farklı ülkesine vizesiz seyahat etme fırsatı

  • Avrupa Birliği’nde eğitim ve sağlık imkanlarından faydalanma

  • Avrupa Birliği ülkelerinde kolay iş ve ticaret yapma fırsatı

İtalya pasaportu nasıl alabilirsiniz?

İtalyan vatandaşlığı kan veya soy bağı, evlat edinme, evlilik, belli bir süre boyunca ikamet, İtalya hükümetine  belli bir süre boyunca hizmet veya İtalyan vatandaşlığına vatandaşlığa kabul yoluyla elde edilmektedir.

Vatandaşlığa kabul yoluyla İtalyan vatandaşlığı alabilmek için İtalya sınırları içersinden en az 10 yıl boyunca kesintisiz olarak yaşamış olmanız, dil yeterlilik sınavını geçmiş olmanız, yeterli bir gelire sahip olmanız ve herhangi bir sabıka kaydınızın bulunmaması gerekmektedir.

İtalyan vatandaşlarının çocuklarına ve torunlarına soy bağı aracılığıyla da  vatandaşlık verilmektedir. Bu durumda İtalya’da minimum 3 yıl boyunca ikamet etmeniz gerekmektedir.

Evlilik yoluyla ise İtalyan pasaportu 1 ila 3 yıl arasında alınabilir. Asgari süre, çiftin İtalya’da yaşaması ve çocuk sahibi olması durumuna göre değişmektedir.

İtalyan vatandaşlığı, eğer çocuk o ülkenin vatandaşlarının çocuğu olarak doğmuşsa, kan bağıyla elde edilebilir. Bu durumda doğum yerinin bir önemi yoktur.
Anne ve babasının bilinmemesi koşuluyla, ülke topraklarında doğan bir çocuk, doğum hakkı yoluyla İtalyan vatandaşlığı alabilir.

YouTube Kanalımız

Bize Yazın

Size mümkün olan en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız!