Codice Fiscale Nedir ve Nasıl Alınır?

Codice Fiscale Nedir ve Nasıl Alınır?

Codice Fiscale kişisel bir vergi numarasından çok daha fazlasıdır.

İtalya’da yeni ikamet edenlerin ihtiyaç duyduğu ilk ve en önemli şeylerden Codice Fiscale veya bir diğer adıyla vergi kodudur. İşte sizler için Codice Fiscale Nedir ve Nerden alınır gibi konulardan hızlı bir kılavuz. Codice Fiscale nedir sorusu, İtalya’da eğitim almak, yaşamak isteyen herkes için çok önemli bir husustur. İtalya’daki tüm işlemlerde kullanılan, bir anlamda ‘vergi kimlik numarası’ olan Codice Fiscale’nin Türkçe karşılığı da vergi kodudur.

Codice Fiscale Nedir ve Nasıl Alınır?
Codice Fiscale Nedir ve Nasıl Alınır?

Eskiden, İtalya’daki her bir kişiye, vergi kodunun yanı sıra soyadı, adı, cinsiyeti, doğum yeri ve eyaleti (veya yabancıysa doğum ülkesi), doğum tarihi ve düzenlenme tarihini taşıyan manyetik şeritli plastik bir kart verilirdi. Bugün, Codice Fiscale Kartı, ülke sakini olarak nitelendirilenler için bir son kullanma tarihi gösteren birleşik bir İtalyan sağlık sigortası kartı ile birleştirilmiştir.

Toplamda 16 karakterden oluşan alfasayısal bu kod, İtalya’da bazı ürünlerin satın alınmasından tutun da bütün resmi işlemlerinize kadar her alanda kullanılmaktadır. İtalyan Vergi Dairesi tarafından tasarlanan bu kod kişiye özeldir ve aktarılamaz.

İtalya’da çalışıyor olsanız da olmasanız da, Codice Fiscale günlük aktiviteler için gereklidir. Pratik olarak her şeyi yapmak için Codice Fiscale’ye ihtiyacınız olacaktır; banka hesabı açmaktan mülk satın almaya kadar ve hatta bazı çevrimiçi alışverişler yaparken bile bu kodu girmeniz gerekecektir. Herkes için çok özel olan bu kod, banka dahil her işlemde gereklidir. O nedenle kaybedilmemelidir.

Codice Fiscale, İtalyan Vergi Dairesi olan Agenzia delle Entrate tarafından verilmektedir.Bireyler için, Codice Fiscale, 16 alfasayısal karakterden oluşurken, tüzel kişiler (örneğin şirketler) için ise yalnızca 11 sayısal karakterden oluşmaktadır.

Codice Fiscale Nasıl Oluşturulmaktadır?

Kişinin vergi kodunu hesaplamak manuel olarak mümkün olsa dahi, kullanabilinen tek resmi vergi kodu, vergi dairesi olan Agenzia Entrata tarafından verilen koddur. Aşağıdaki algoritma, gerçek kişilerin Codice Fiscale’lerini oluşturmak için kullanılmaktadır. İtalya’da doğmamış olsanız bile, buradaki hayatınıza başlar başlamaz bu numarayı yine de almanız gerekecektir.

  • İtalyan vergi kodunuzu almak tamamen ücretsizdir.

  • Bazı elçilikler ayrıca online olarak verebilmektedir.

  • Pasaport ve başvuru formunuzu doldurmak yeterlidir.

  • Codice Fiscale numarası Agenzia Entrata ofislerinden alınabilir.

Codice Fiscale’mi ne zaman alabilirim?

Eğer şahsen başvuruyorsanız, vergi kodunuzu başvuru esnasında alabilirsiniz. Vergi dairesi orada numaranızın yazılı olduğu bir kağıt parçası basacaktır.

Aynı bilgileri taşıyan plastik kartın (tesserino) birkaç hafta sonra başvuru formunda verdiğiniz adrese postalanması gerekmektedir. Daha sonra tessera sanitaria veya İtalyan devlet sağlık sigortası kartına başvurursanız, codice fiscaleniz aynı zamanda  bunun arkasına da basılacaktır.

Başvuru esnasında vergi dairesinden alacağınız başvuru formuyla birlikte (İngilizce olmasa da) geçerli bir kimlik belgesi (kimlik kartı veya pasaport) göstermeniz gerekecektir.

Bu arada, AB vatandaşları vergi kimlik numarası için herhangi bir vergi dairesi ofisine başvurabilirler.  Size en yakın ofisi buradan bulabilirsiniz.

Eğer Codice Fiscalenizi veya tessera sanitaria’nızı kaybederseniz, online olarak yenisini talep edebilirsiniz. Codice Fiscale alma konusunda profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyarsanız bu konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Codice Fiscale hakkında daha fazla bilgi için İtalyan vergi dairesinin web sitesine buradan (İngilizce) bakabilirsiniz.

Sitemizde Yaşam bölümünde İtalya’daki bürokrasiye yönelik daha fazla kılavuz bulabilirsiniz.

Codice Fiscale Nedir ve Nasıl Alınır?

YouTube Kanalımız

Bize Yazın

Size mümkün olan en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız!