Marca da Bollo Nedir ve Nasıl Alınır?

Marca da Bollo Nedir ve Nasıl Alınır?

Marca da Bollo Nedir ve Nasıl Alınır?

İtalya’ya sıradan turistik amaçlı bir gezgin ile orada uzun süre ikamet eden biri arasındaki farkı gösteren şeylerden biri, kötü şöhretli Marca da Bollo’nun bilgisidir. İtalya’daki çoğu turist, tüm seyahatini mutlu bir şekilde, her yerde bulunan bu küçük pulun varlığından habersiz olarak geçirebilir. İtalyan bürokrasisiyle uğraşmak zorunda olan bizler ise bunun aksine bu pulu gayet iyi biliriz. Görünüşe göre İtalya’da dosyalanan hemen hemen her evrak, gereksinimlerinde (en azından) bir Marca da Bollo listelenmektedir. Peki tam olarak Marca da Bollo tam olarak nedir ve nereden alabilirsiniz?

Neyse ki cevap oldukça basit: Marca da Bollo bir damga puludur. Sadece birkaç santim genişliğinde ve holografik, ve üzeriden onu geçerli kılan bir barkod bulunmaktadır.

Marca da Bollo’nun amacı, atto notorio, nulla osta, carta di soggiorno ve hatta bazen pasaportlar gibi belgelerin kanun önünde geçerli olmasını sağlamaktır. İlk kez 1863’te kullanılmaya başlanmıştır ve varlığı temel olarak bir belgeyi yalnızca bir kağıt parçasından çok daha fazla yasal anlamanda ağırlık taşıyan bir şeye dönüştürmektir.

2007 yılına kadar, Marca da Bollo daha çok posta pulu gibi görünüyordu, ancak artık makineden basılmış bir çıkartma haline geldi. Bu biraz ülkemizde satılan posta pullarımıza benziyor ve tıpkı onlar gibi resmi bir belge olarak taranamıyor veya kopyalanamıyor. Tanınabilmesi için orijinal, renkli, holografik versiyon olması ve bizzat yetkiliye teslim edilmesi gerekmektedir.

Marca da Bollo’yu İtalya’daki herhangi bir Tabaccheria’dan (tütün mağazası) satın alabilirsiniz. Bu dükkanlar genellikle küçüktür (ve biraz sıkışıktır) ve genellikle tütün ürünlerinin yanı sıra şeker ve gazete gibi şeyler de satılmaktadır.

Marca da Bollo’nun Maliyeti Ne Kadar?

Hayattaki tüm iyi  şeyler gibi, Marca da Bollo da bir bedeli bulunmaktadır. En çok kullanılan Marca da Bollo’nun fiyatı 16 Euro’dur, ancak hangi belgeleri sunduğunuza bağlı olarak ihtiyaç duyabileceğiniz başka tutarlarda da Marca da Bollo bulunmaktadır. (Örneğin; 16 Euro’luk iki adete ihtiyacınız olabilir). Çoğu durumda, İtalya’da devler kurumu adına bir belge sunmak için gereken  pul ücretinin 16 Eu olduğunu söyleyebilliriz.

  • Tabaccheria’larda bulunan makinalarda basılmaktadır.

  • Tek yapmanız gereken onlara ihtiyacınız olan tutarı söylemektir.

  • Yetkiliye bizzat elden kullanılmadan teslim edilmesi gerekmektedir.

  • Bazı devlet kurumlarında online ödeme seçeneği de bulunmaktadır.

1863 yılından beri kullanılmaktadır

Genel olarak, bu çok önemli Marca da Bollo pulları 2 € veya 16 € değerindedir. Belgeniz için hangi tutarda Marca da Bollo puluna ihtiyacınız olduğunu ve kaç tane olduğunu kontrol edin. Örneğin, oturma izni başvurusu için 1 x 16 Euro tutarında marca da bollo pulu gerekmektedir.

Alternatif olarak, servizio@e.bollo sistemini kullanarak online olarak bir Marca da Bollo için ödeme yapabilirsiniz. Örneğin, elektronik damga pullu dijital faturalar birçok serbest meslek sahibi kişi için bir gerekliliktir.

Ancak çoğu insan Marca da Bollo pulunu fiziki olarak alabilemek için kolaylık olsun diye Tabaccheria’lara gitme eğilimindedir.

İtalya’nın birleşmesinden 15 yıl sonra, yani 1863’ten bu yana Marca da Bollu pulların kullanılmaktadır ve 170 yıllık ömürleri boyunca oldukça az sayıda değişikliğe uğramıştır.

Kullanıma girdiği ilk yıllarda posta pulu gibi görünüyorlardı, ancak 2007’de Agenzia delle Entrate (İtalyan vergi dairesi) tarafından basılan, üzerinde barkod bulunan dikdörtgen etiketlere dönüştüler. Bu dönüşüm sonunda pulların sol tarafında bir hologram şeridi bulunmaktadır.

YouTube Kanalımız

Bize Yazın

Size mümkün olan en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız!