AB Dışından Çalışma İzinlerine Yüksek Talep

AB Dışından Çalışma İzinlerine Yüksek Talep

İtalya’ya çalışmak için taşınmak istiyorsanız öncelikle çalışma iznine ihtiyacınız olacağını duymuş olabilirsiniz. Peki bu ne anlama geliyor ve bunları elde etmek kolay mı?

İtalya, Avrupa Birliği dışı çalışma izni başvuruları açıldıktan yaklaşık bir hafta sonra 600.000’den fazla ön başvuru aldı. Bu mevcut başvuru kotasının yaklaşık dört katı anlamına gelmektedir. İtalya İçişleri Bakanlığı’nına açıkladığı rakamlara göre İtalya, 30 Ekim ve 26 Kasım arasında AB dışı çalışma izni başvuru sayısı 608.000 ön başvuru aldı. Bu rakam 2023 yılı için belirlenmiş olan 136.000 kişilik kotanın dört katından da fazla.

Bu duyuru, bakanlığın istihdam nedeniyle ülkeye göçü düzenleyen bir kararname olan yıllık decreto flussi kapsamında mevsimlik olmayan işçiler için online başvuruları açmasından  24 saatten az bir süre önce geldi.

İtalya, değişen yıllık kotayla sınırlı sayıda Avrupa Birliği dışından kişiler için çalışma izni sunmaktadır; izinler, başvuru için elektronik pencere açıldıktan sonra ilk başvuruna ilk izin esasına göre tahsis edilmektedir.

Başbakan Giorgia Meloni, Eylül ayında, İtalya’ya düzensiz göçün 2023’te artmasının ardından AB üyesi olmayan işçiler için yıllık çalışma vizesi sayısını kademeli olarak artırma sözünü vermişti. Bunun ardından, bu açıklama Şubat ayı sonlarında Calabria kıyısı açıklarında birden fazla olmak üzere ölümcül gemi kazalarıyla sonuçlandı. 

2023 yılı kotası geçen yıllara göre daha yüksekti ve mevcut izin sayısının 2024’te 151.000’e 2025’te ise 165.000’e çıkması planlanıyordu.

Başvuru süreci neler içeriyor?

İtalya içişleri bakanlığı, gelecek yıl için şu ana kadar alınan ön başvuruların yaklaşık 253.000’inin mevsimlik olmayan işler, yaklaşık 261.000’inin mevsimlik işler ve yaklaşık 86.000’inin sosyal ve sağlık sektörlerindeki işlerle ilgili olduğunu söyledi.

Bu tür izinlere nulla osta al lavoro subordinato denir. İşveren bunun için içişleri bakanlığının internet sitesi aracılığıyla başvuruda bulunmalı ve sunmaları gereken belgeler şunları içermelidir: teklif edilen sözleşmenin bir kopyası, uygun konaklama ayrıntıları, neden yabancı bir işçinin bu görevi üstlenmesi gerektiğine ilişkin nedenler ve yıllık maaş teklifi, teklif tutarının hükümet tarafından belirlenen asgari 8 bin 500 avroluk tutardan düşük olmaması gerektiğini belirtelim.

Başvuru onay süresi üç aya kadar sürebilmektedir.

  • Yurt dışında ikamet ettikleri yerdeki  İtalyan büyükelçiliğine/Konsolosluğuna çalışma vizesi (visto lavoro subordinato) başvurusunda bulunun. Bu vize türü aynı zamanda D-Vizesi olarak da bilinmektedir.

  • Nulla Osta’yı düzenleyen Sportello Unico per l’Immigrazione’de işverenle birlikte bir konaklama sözleşmesi (contratto di soggiorno) imzaladıktan sonraki sekiz gün içinde İtalya’ya seyahat edin ve oturum izni başvurusunda bulunun.

  • Polis merkezinde parmak izlerinizi verin ve ardından oturma izin kartınızı bekleyin.

  • İşverenin verdiği sözleşme geçici (contratto determinato) ise izin bir yıl süreyle geçerlidir. Sözleşme kalıcı ise (contratto indeterminato), izin iki yıl süreyle geçerlidir.

Peki ya serbest çalışanlar?

Serbest çalışma izni (nulla osta al lavoro autonomo) isteyenler için de benzer kurallar geçerlidir.

Ancak sürecin ilk aşamaları biraz farklıdır: İşverenin çalışma izni başvurusunda bulunması yerine, serbest meslek sahibi kişi bunu İtalya’nın çalışmayı planladığı bölgedeki polis merkezinde (questura) yapar.

Kabul edildikten sonraki 90 gün içinde ikamet ettikleri yere geri dönmeli ve serbest meslek vizesi (visto per lavoro autonomo) almalıdırlar.

Bundan sonra iş sözleşmesi bulunanlar için de süreç aynı şekilde işliyor.

Ancak serbest çalışma izni almak çok daha zordur. Bu yıl yalnızca 500 kişiye verildi ve önümüzdeki iki yıl için de aynı olacak. Şu anda serbest çalışanların ayrıca minimum 8.500 € yıllık gelir göstermeleri gerekiyor.

Peki ya yüksek vasıflı işçiler?

Doktorlar ve profesörler gibi vasıflı işçiler decreto flussi kotasına dahil değildir ve İtalya’da eksiklikler olduğunda herhangi bir zamanda başvurabilirler.

Bu profesyoneller bunun yerine, kota sistemine tabi olmayan ve dolayısıyla başvurabilecek kişi sayısında herhangi bir sınırlama bulunmayan AB Mavi Kart’a başvurabilirler.

İtalya’da çalışmak üzere Mavi Kart alabilmeniz için en az lisans diplomasına, iş teklifine ve en az 24.789 € tutarında maaş teklifine sahip olmanız gerekir.

YouTube Kanalımız

Bize Yazın

Size mümkün olan en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız!