İtalya’da-Yeni-Sağlık-Sistemi

İtalya’da Yeni Sağlık Sistemi Hakkında

İtalya’da hangi yabancı uyrukluların sağlık hizmetleri için ödeme yapması gerekiyor?

İtalya hükümeti, bazı yabancı uyrukluların İtalyan ulusal sağlık hizmetine kaydolmaları için yıllık 2.000 Euro ücret talep etmeyi planlamaktadır; ancak birçoğu yabancı uyruklu zaten sağlık sistemine kayıt olmak için ücret ödemekteydi. Kurallar neler ve planlarda neler değişecek? Bu hafta İtalyan hükümetinin, AB üyesi olmayan vatandaşlardan İtalya’nın ulusal sağlık hizmetini (servizio sanitario nazionale veya SSN) kullanmaları için daha yüksek ücret talep etme yönündeki yeni teklifleriyle ilgili endişeler vardı.

İtalya’da-Yeni-Sağlık-Sistemi1
İtalya’da-Yeni-Sağlık-Sistemi1

İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, 2024 bütçe planı kapsamında, “Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşı olan yabancı uyruklu vatandaşlardan” sağlık hizmetine kaydolmak için 2.000 Euro tutarında bir ücret uygulanacaktır. İtalya sağlık bakanlığı daha sonra 2.000 avroluk ücretin aslında tüm AB vatandaşı olmayanlar için geçerli olmayacağını, yalnızca SSN’yi kullanmak için yıllık ücret ödeyenler için geçerli olacağını açıkladı.

Teklifle ilgili bazı sorular devam etse de İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bu teklifin, ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanamayan İtalya’nın uluslararası sakinlerinin çoğu için hala yüksek bir maliyet artışı anlamına geliyor gibi görünüyor.

İtalya’da ikamet eden birçok yabancı uyruklu kişi İtalya’nın İtalyan sağlık sistemi olan SSN’sine kaydolmak için ‘voluntary’ kayıt adı verilen bir yıllık giriş ücreti ödemek zorundadır.

Yeni kurallar kimlere uygulanacak?

Sağlık bakanlığı, “2024 bütçesinde yer alan kural, zorunlu kayıt hakkına sahip olmayan, yıllık sabit oranlı katkı payı ödemesi yoluyla SSN’ye gönüllü olarak kaydolabilen belirli kategorilere atıfta bulunmaktadır.” dedi. Bu nedenle, şu anda yılda 2.000 Avro’nun altında bir ücret ödeyen kişiler için kayıt ücretleri artabilir; ancak halihazırda daha fazla ödeyenler için de bu oranın düşürülüp revize edilemeyeceği belirsizliğini koruyor.

Sağlık bakanlığının açıklamasına göre, bütçe kanununun son taslağında 2.000 Euro’luk ücret kalsa bile, aşağıdaki kategorilerdeki kişilerin SSN’ye ücretsiz olarak kaydolmaya devam edebileceklerini belirtmektedir.

  • İtalyan bir işverenle düzenli devam eden bir sözleşmesi olan, serbest meslek sahibi olan veya İtalya’nın işsizlik listelerinde (liste di collocamento) kayıtlı olanlar

  • Çalışma veya ailevi nedenlerden dolayı oturma izninin verilmesini bekleyen kişiler.

  • Çalışma veya serbest meslek, ailevi nedenlerle, iltica, ikincil koruma, ‘özel durum’ veya özel koruma nedeniyle oturma izninin yenilenmesini bekleyen kişiler; tıbbi tedavi için, veya evlat edinmeyi bekleyenler ve vatandaşlık kazanma sürecinde olanlar

  • İtalya’daki yasal dayanaklarına bakılmaksızın, refakatsiz 18 yaşından küçükler de dahil olmak üzere tüm reşit olmayan kişiler

SSN’ye Kayıt olmak için kimlerin ödeme yapması gerekiyor?

Yukarıda listelenen kategorilerden herhangi birine girmeyen herkes, iscrizione volontaria veya gönüllü kayıt yoluyla SSN’ye katılmayı seçebilir.

Buna residenza elettiva ikamet vizesi alan emekliler, yabancı hükümetler için çalışan diplomatik ve konsolosluk personeli, uluslararası kuruluşların çalışanları, gönüllü çalışanlar ve aile birleşimi nedeniyle İtalya’da 65 yaş üstü kişiler (5 Kasım 2008’den sonra gelenler) dahildir.

Bu durumdaki kişilerin en az 387,34 Euro tutarında bir ücret ödemesi gerekmektedir; bu ücret, gelir hesaplamalarına göre 2.788,87 Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Ancak İtalya’da İtalyan kamu kurumları tarafından sağlanan burs veya mali yardım dışında herhangi bir geliri olmayan yabancı öğrenciler 149,77 Euro sabit ücret ödeyerek sisteme kayıt olabilirler.

Bakanlığın Pazartesi günü yaptığı açıklamada, daha fazla ayrıntı vermeden öğrencilerin ve çocuk bakıcılarının indirimli ücret ödemeye devam edeceğini belirtti.

Kayıt ücreti , ödemenin ne zaman yapıldığına bakılmaksızın 1 Ocak’tan başlayıp 31 Aralık’a kadar devam eden takvim yılı için geçerlidir.

Kuralın bütçenin son taslağına dahil edilmesi durumunda, 2.000 €’luk ücreti ödeyecek olanlar bu ‘voluntary registration’ kategorisine giren kişiler olacaktır.

YouTube Kanalımız

Bize Yazın

Size mümkün olan en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız!